Teklif İste

Hızlı Prototip

Hızlı Prototipleme

Endüstride yaygın bir ihtiyaç olan prototip üretimi için geleneksel olarak talaşlama,frezeleme,vergelleme,delme, tornalama gibi yöntemler kullanılmakta olup bu yöntemler uzun zaman almaktadır. Ancak dünyada ve ülkemizde son yıllarda bu yöntemler yerini 3d yazıcılar sayesinde,hızlı prototipleme olarak adlandırılan yönteme bırakmaya başlamıştır. Peki nedir bu hızlı prototipleme? Bu yazımızda hızlı prototiplemenin ne olduğunu ve hangi teknolojiler kullanılarak gerçekleştirildiğini açıklamaya çalışacağız. 

Prototiplemenin temel amacı üretim sonrasında sistemin nasıl çalışacağını, nasıl görüneceğini önceden görebilmek ve üretime bundan sonra sağlıklı bir şekilde üretime geçebilmektir.Tasarımcılar bir çok CAD yazılımını kullanarak modellerinin 3D versiyonunu geliştirebilirler. Daha sonra bu modelden yararlanarak üretim kısmına geçerek üretim, gerçekleştirebilirler. Ama bir çok 3d modelde olduğu gibi üretilmesi gereken 3d model karmaşık bir geometriye sahip olabilir veya bu model montaj gerektiren birden fazla parçaya sahip olabilir.Böyle durumlarda üretime geçilmeden önce modelin prototipinin üretilmesi gerekmektedir. Geleneksel yöntemlerle prototipleme yapılması uzun bir zaman kaybına neden olmaktadır bu yüzden bir çok tasarımcı 3d yazıcılar kullanarak prototip üretim yöntemi olan hızlı prototiplemeyi tercih etmektedir.

Geleneksel prototip üretiminde bütünden parçaya gitme yöntemi yani var olan bir parçayı yontarak,talaşlayarak vb yöntemlerle model üretimi yapılmaya çalışılırken hızlı prototipleme de bunun tam tersi olarak parçadan bütüne gitme yöntemi izlenir bu da katman katman üretim anlamına gelmektedir.Öte yandan geleneksel yöntemler kullanarak prototip üretimi büyük bir zaman alırken hızlı prototipleme ile bu süre kıslatılmaktadır.

Hızlı Prototip Üretim Aşamaları

Hızlı prototipleme yöntemini kullanabilmemiz için elimizde üretimini yapmak istediğimiz prototipin CAD datası olması gerekmektedir.CAD datası elde etmek için 3d tasarım cihazlarını kullanarak modelin 3d çizimini yapabilirken başka bir yöntem olan ve tersine mühendisliğe dayanan 3d tarama ile objelerimizi taratıp CAD datası oluşturabiliriz.Daha sonra bu oluşturduğumuz dataları 3d üretim yapabilen cihazların anlayabileceği bir format olan STL formatına çevirmemiz gerkmektedir.STL formatına çevrilen datalar daha sonra 3d üretim yapan cihazların kullandıkları arayüz ile dilimlenir bu dilimlerden her biri elde edilmek istenen 3d modelin kesit alanını simgeler. Bu dilimleme işleminden sonra 3d yazıcılar sayesinde katmanlı üretim başlar.Burada 3d yazıcı her bir katmanı ardışık ama belirli bir düzene göre üretir.Bir katmanı bitirip ardından sıradaki katmanı üretir. Bu üretim işlemi sırasında x,y,z koordinatlarında ilerleyerek üretimin 3 boyutlu olmasını sağlar.Üretim sırasında kullanılan malzemeler sıvı,katı veya toz halde bulunabilir. Son olarak üretilen 3d model makinadan uzaklaştırılır ve eğer herhangi bir destek malzemesi kullanıldı ise bu destek malzemesi çeşitli işlemler sayesinde ayrıştırlır.En son olarak boyama yüzey iyileştirme gibi işlemler yapılarak 3d model üretimi tamamlanır.

 

 

Paylaş:

Haberler

3D yazıcılar yaygınlaşıyor

Üç boyutlu uretimi mumkun kilan 3D yazıcılar, seker. cikolata, ev,…

3ddt Yenilendi!

Yorum ve Onerilerinizi posta@3ddt,com.tr adresine bekliyoruz. Tesekkurler