Teklif İste

3 Boyutlu Yazıcı ile Ortez Üretimi Başarı Öyküsü

Pekin’de çok sayıda sporcu, fiziksel engellerine rağmen çarpıcı başarılar elde etmişlerdir. Aynı zamanda tüm dünyadan benzer engellerle mücadele etmek zorunda kalan çok daha fazla sayıda izleyiciye de örnek olma ümidi taşımaktadırlar.  Gördüğü tıbbi teşhisle tekerlekli sandalye kullanmak zorunda kalmasına rağmen geçtiğimiz yıllarda mükemmel başarılara imza atan bir kişi de Alman profesyonel bisiklet yarışçısı Michael Teuber'dir. Ming Tom Göleti bölgesindeki 24-kilometrelik zamana karşı bireysel yol yarışında kendini göstermiş ve Pekin’deki 2008 Paralimpik Olimpiyatları’nda altın madalya almıştır. Başarıya giden yolda anahtarı, yarış sırasında kullandığı lazer-sinterlemeli ortez olmuştur.

Güçlük

Protezler ve ortezler, hastanın bedensel engelini tamamen telafi edecek şekilde hazırlanmalıdır. Yıllarca antrenman yaptıktan sonra üst uyluk kaslarının üçte-iki kontrolünü tekrar kazanan profesyonel yarış bisikletçisi Michael Teuber’in durumunda ise hem bacağının ve ayağının şekliyle tam olarak eşleşen hem de sabitlik, ağırlık ve havalandırma yönünden bisiklet yarışının gerekliliklerini karşılayan bir ortez gerekiyordu.

Çözüm

Michael Teuber için EOS teknolojisi ve CAD dataları kullanılarak poliamitten bir ortez üretilebilmiştir. Şimdiki bacak bileziğiyle karşılaştırıldığında ortez çok sayıda avantaj sağlamaktadır. Yeni ortez hem daha hafif, hem daha sağlam hem de daha dayanıklıdır. Aynı zamanda Teuber’in anatomisiyle tam uyumlu olarak geliştirilmiştir ve dolayısıyla alt bacak desteği ve ayakkabı işlevi görebilmektedir. Lazer-sinterleme süreci, tam bir uyum sağlamayı mümkün kılar. Ortezin iç yapısından ötürü bacakta ve ayakta optimum havalandırma sağlanır.

www.ortema.de

www.juniortacke.de

www.michael-teuber.de

 

 

*Michael Teuber'e özel olarak poliamitten yapılan ortez (ORTEMA, Junior & Tacke’in katkılarıyla).

Paylaş:

Haberler

3D yazıcılar yaygınlaşıyor

Üç boyutlu uretimi mumkun kilan 3D yazıcılar, seker. cikolata, ev,…

3ddt Yenilendi!

Yorum ve Onerilerinizi posta@3ddt,com.tr adresine bekliyoruz. Tesekkurler