Teklif İste

Motor Yarışı

EOS Katmanlı Üretim, geleneksel üretim yöntemlerinin yetersiz kaldığının görüldüğü motor yarışı sektöründeki zorlukları karşılıyor.

Motor yarışı yıllar boyu otomotiv sektörünün yoğun bir şekilde üzerinde durduğu bir konu olmuştur. Yeni fikirler ve teknolojilerin seri üretime geçirilmeden önce uygulamaya konulduğu nokta burasıdır. Yarış motorları ve araçlarında kullanılan parçaların büyük bir bölümü özel üretimdir. Net olarak belirlenmiş fonksiyonel özelliklere ek olarak, düşük ağırlık ve yüksek derecede sağlamlık çoğu zaman kritik gereksinimlerdir. Bu da üretim için kullanılan teknolojisi açısından dikkate değer isteklere yol açar: yenilikçi ve çoğu zaman alışılmadık tasarımlara olanak tanımalı, parça ve parça çeşitlerinin düşük maliyetle ve mümkün olduğunca basit bir şekilde üretilebilmesini sağlamalı.

EOS Katmanlı Üretim teknolojisi bu istekleri mükemmel bir şekilde yerine getirir. Tasarım mühendislerine yaratıcı fikirlerin -gayet karmaşık dizaynlara sahip olabilen- yüksek performanslı ürünlere dönüştürebilmeleri için gerekli olan özgürlüğü verir.  Sadece fonksiyonel açıdan gerekli olduğu an malzeme değişikliği gerektirir –ki bu, elde edilen parçaların çok hafif ve bir o kadar da dayanıklı olmasını; ihtiyaç duyulduğu zaman entegre fonksiyonlara sahip olmasını sağlar.

Katmanlı Üretim’in kurulumunda herhangi bir alete ihtiyaç duyulmadığı için tasarım mühendisleri bilgisayarda oluşturulan dizaynın datasını optimize edebilir ve kısa sürede ürünün farklı versiyonlarını üretebilir. Dahası, kullanıcıların tercih edebilecekleri birçok farklı malzemeye sahip olması: EOS, yüksek kaliteye ve farklı özelliklere sahip metaller ve plastiklerden oluşan geniş bir materyal yelpazesi sunuyor. Bu avantajlar nedeniyle birçok motor yarışı takımları EOS Katmanlı Üretim tekniklerini kullanıyor.

Genç mühendisler EOS ile kazanır

EOS aktif olarak genç ve yetenekli mühendislerin tanıtımında yer alır ve üniversiteler arasında yapılan uluslararası tasarım mühendisliği yarışması Formula Student(Formula Öğrencisi) takımlarını destekler. Öğrenciler sıfırdan bir Formula yarış arabası tasarlayarak birbiriyle yarışır. Çıta yüksektir: hız ivmesi ve tur zamanlarına ek olarak maliyet ve yakıt tüketimi de finaldeki değerlendirmede göz önünde bulundurulur. “Formula Öğrencisi” takımlarıyla birlikte, EOS geleneksel üretim yöntemlerinin başarısız olduğu problemleri çözer.

“Uni Stuttgart” yarış takımı özellikle hafif ve sağlam bir tekerlek süspansiyonu üretmek için EOS lazer sinterleme yöntemini kullandı. “Global Formula Racing Team” ise aynı yöntemi elektrikle çalışan yarış arabası serileri için kompakt, modüler bir güç kaynağı sistemi üretti. Bu parçalar söz konusu monokok yarış araçlarının performansını önemli ölçüde yükseltmiştir. Son derece başarılı geçen 2012 sezonundan sonra, “Uni Stuttgart” yarış ekibi sonuç olarak Hockenheimring’de zafer sahibi olmuştur.

Paylaş:

Haberler

3D yazıcılar yaygınlaşıyor

Üç boyutlu uretimi mumkun kilan 3D yazıcılar, seker. cikolata, ev,…

3ddt Yenilendi!

Yorum ve Onerilerinizi posta@3ddt,com.tr adresine bekliyoruz. Tesekkurler